The GN2LED13YAC11S comes with the GOOSE2S arm
Housing
Precision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting plate
Gaskets
High-temperature Silicone
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Shades
11" Angled Cone Shade offered
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LED
Single multi-chip, 13W high-output, long-life LED
Color Stability
Color Uniformity
Installation
Mounting
Heavy-duty mounting arm with "O" ring seal and stainless steel screw
Electrical
Driver
Constant Current, Class 2, 100-277V, 50/60 Hz, 100-240VAC 0.3 - 0.15A, 277VAC 0.15A, THD ≤20%, PF 97.5%.
Surge Protection
4 kV
Other
Patents
The design of the Gooseneck is protected by patents pending in US, Canada, China and Taiwan
5-Year, No-Compromise Warranty
Lead Time
12 - 14 weeks standard shipping.
Recently Viewed Products
 This is a link to the product GN2LED13YAC11S GN2LED13YAC11S
Decorative 544 Lumens Gooseneck 13W 3000K 35 Inches Arm Angled Cone 11 Inches Silver
 This is a link to the product RPA4LW RPA4LW
Area Lights Round Pole Adaptor Aled White 4 Inches Rnd Pole Ale0-10V Dimmable132026
Strips & Wraps 6349 Lumens Gus4 4 Feet 50W 5000K 0-10V Dimming White
 This is a link to the product P1-MR P1-MR
P1 Power Box Mounting Rail Black
 This is a link to the product BOA-X/S BOA-X/S
X Connector For Pendant Down Light Boa-Fa Silver
Fm 14" 21W Unv 5Cct Cri90 White Smooth Lcb Mvs