The GN1LED13NAC11B comes with the GOOSE1B arm
Housing
Precision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting plate
Gaskets
High-temperature Silicone
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Shades
11" Angled Cone Shade offered
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LED
Single multi-chip, 13W high-output, long-life LED
Color Stability
Color Uniformity
Installation
Mounting
Heavy-duty mounting arm with "O" ring seal and stainless steel screw
Electrical
Driver
Constant Current, Class 2, 100-277V, 50/60 Hz, 100-240VAC 0.3 - 0.15A, 277VAC 0.15A, THD ≤20%, PF 97.5%.
Surge Protection
4 kV
Other
Patents
The design of the Gooseneck is protected by patents pending in US, Canada, China and Taiwan
5-Year, No-Compromise Warranty
Recently Viewed Products
 This is a link to the product GN1LED13NAC11B GN1LED13NAC11B
Decorative 388 Lumens Gooseneck 13W 4000K 24 Inches Arm Angled Cone Flood 11 Inches Black
 This is a link to the product LL22B LL22B
Landscape 1650 Lumens Lawn Light 4 Tier Incandescent Descent 100W Max Black
 This is a link to the product GL200B GL200B
Vaporproof Globe Glass 200 Series Blue
Lc Blue Ready Garage Lighter 65W E26 80Cri 5000K Byp
 This is a link to the product R34S-6 R34S-6
Retofit 6" 10W 900Lm 5Cct Cri90 E26 120V Triac/Elv Square White Smooth
Plc Omni Type A+B 9W 4Cct Fa G24Q Cap