FFLED120SFW/D10 has been discontinued. You have been redirected to its new replacement, FFLEDLSFW
Return to FFLED120SFW/D10
180W 4000/5000K
  • Ultra-efficient LED and optical design
  • 100,000-hour life based on LM-80 results and TM-21 calculations
  • DLC Premium Listed
  • 10-Year, No-Compromise Warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 180W
Color Temp 4000/5000K
Lumens 18739-38662 lm
Efficacy 146.5-161.6 lm/W
Color Accuracy 82-83 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V 1.50A
208V 0.87A
240V 0.75A
277V 0.65A
Input Watts 117.5-260.5W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 27.8 lbs
Technical Specifications
Field Adjustability
Field Adjustable
Field Adjustable Light Output:
230W/180W/120W (factory default 230W)
Color temperature (selectable by 4000K and 5000K)
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations. Suitable for mounting within 4 ft (1.2m) of the ground.
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
Trade Agreements Act Compliant
DLC Listed
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficacy, discrete, surface-mount LEDs
Color Consistency
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color Stability
Color Uniformity
Electrical
Driver
120W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.00A, 208V: 0.58A, 240V: 0.50A, 277V: 0.44A
180W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.50A, 208V: 0.87A, 240V: 0.75A, 277V: 0.65A
230W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 2.10A, 208V: 1.20A, 240V: 1.10A, 277V: 0.91A
Dimming Driver
THD
3.75% at 120V, 10.16% at 277V
Power Factor
99.81% at 120V, 94.4% at 277V
Surge Protection
6 kV
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency
230W: 1000W Metal Halide
180W: 750W Metal Halide
120W: 750W Metal Halide
Optical
NEMA Type
NEMA Beam Spread 7H x 6V
Construction
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Ambient Temperature
Max Power Temp Rating: 104°F (40°C )
Middle Power Temp Rating: 50°C (121°F)
Low Power Temp Rating: 140°F(60°C)
Housing
Die-cast aluminum
Tilt Increment
Rotates in 5 degree increments
Effective Projected Area (EPA)
EPA = 1.17
Lens
Ultra clear, tempered glass
Reflector
Vacuum metalized polycarbonate
Gaskets
High-temperature silicone gaskets
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Mounting
2 3/8" slipfitter mount with stainless steel hardware
Other
Recently Viewed Products
 This is a link to the product FFLEDLSFW FFLEDLSFW
Floodlights 18739-38662 Lumens Ffled Large Field Adjustable 5000K/4000K Slipfitter Mount White
 This is a link to the product ALEDM2TWM ALEDM2TWM
Aled 78-90-150W T2 5000K Cool Wall Mt Bronze
 This is a link to the product R-3P-PCT R-3P-PCT
3 Pin Twistlock Photocell 120V-277V
 This is a link to the product BLED13 BLED13
Landscape 1711 Lumens Bled 42 Inches Square 13W 5000K Bronze
 This is a link to the product LFP16A LFP16A
Landscape 650 Lumens Flood Sleek 16 Par16 60W Max Bronze
 This is a link to the product LFLED5A LFLED5A
Landscape 299 Lumens Lflood 5W Cool Led Landscape Flood Bronze