The GN2LED26NSAD11G comes with the GOOSE2G Arm
Housing
Precision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting plate
Gaskets
High-temperature Silicone
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Shades
11" Angled Dome Shade offered
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LED
Single multi-chip, 26W high-output, long-life LED
Color Stability
Color Uniformity
Installation
Mounting
Heavy-duty mounting arm with "O" ring seal and stainless steel screw
Electrical
Driver
Constant Current, Class 2, 100-277V, 50/60 Hz, 0.48 A, THD≤20%, PF 97.9%.
Surge Protection
4 kV
Other
Patents
The design of the Gooseneck is protected by patents pending in US, Canada, China and Taiwan
5-Year, No-Compromise Warranty
Lead Time
12 - 14 weeks standard shipping.
Recently Viewed Products
 This is a link to the product GN2LED26NSAD11G GN2LED26NSAD11G
Decorative 839 Lumens Gooseneck 26W 4000K 35 Inches Arm Angled Dome Spot Reflector 11 Inches Green
 This is a link to the product TBB16 TBB16
Tape Light Bendable Bracket For Tnf 16*16Mm
 This is a link to the product ALEDXSW ALEDXSW
Aled Xs 32/24/16W 3000/4000/5000K Adjustable Photocell White
 This is a link to the product HB2A HB2A
Landscape Flood Kit (2) Hb101 Bronze And Cu4 Universal Cover
Led T8 3Ft 10W 1450Lm 4000K Type A Baa G13 Glass
 This is a link to the product L2XW L2XW
Luminator 20W Cct Tunable 3000K-5000K White 120V