Return to WFR4R99FA120WB
  • 5 color temperatures in 1 SKU (2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K)
  • Super slim edge-lit fixture for thin fixture depth
  • No recessed housing or J-box required
  • New construction or retrofit applications
  • UL wet location rated
  • Smooth diffused uniform light distribution
  • Dimmable down to 10% on compatible dimmers
  • Spring loaded retention clips
  • Robust, die cast aluminum construction
  • IC and airtight rated
  • 5-Year, No-Compromise Warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 9W
Color Temp 2700/3000/3500/4000/5000K
Lumens 700 lm
Efficacy 77.8
Color Accuracy 90 CRI
L70 Lifespan
Type Constant Current
120V 0.10A
208V
240V
277V
Input Watts 9W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 1.0 lbs
Technical Specifications
Performance
Product Type
Round, Edge-Lit Wafer
Description
Round, edge-lit wafers with a slim form factor and selectable color temperatures. Available in 3", 4", 5", 6", and 8" models with either smooth or baffle trim, all with 90 CRI and TRIAC/ELV dimming.
Wattage Equivalency
60W Incandescent
Input Wattage
9W
Lumens (Nominal)
750lm
Lumens (Measured)
700lm @ 2700K; 729lm @ 3000K; 740lm @ 3500K; 786lm @ 4000K; 765lm @ 5000K
Efficacy
78lm/W @ 2700K;
98lm/W @ 3000K;
82lm/W @ 3500K;
87lm/W @ 4000K;
85lm/W @ 5000K
L70 Lifespan
50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results
Electrical
Driver
Constant Current, Class 2 60 Hz; 120V: 100mA
THD
≤20%
Power Factor
≥0.9
Dimmable
Yes, dimmable down to 10% on compatible TRIAC/ELV dimming systems. See Dimmer Compatibility List.
Input Voltage
120V
Operating Frequency
60 Hz
Operating Temperature
-22°F to 104°F (-30°C to 40°C)
LED Characteristics
Beam Angle
110°±10°
Color Temperature
Field adjustable via dip switch 2700/3000/3500/4000/5000K
Color Accuracy (CRI)
>90 CRI
R9 Value
High color performance with R9 greater than 50
Color Consistency
<4-step (2700K & 5000K) MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color Stability
Color Uniformity
Installation
Remote Driver/Junction Box
Die-formed metal driver / junction box with captive hinged junction box cover. Listed for maximum of (4) 12AWG through branch circuit conductor suitable for 90° C permitted in box. Easy to wire in 2in/2out (plus ground) applications. (4) conduit pry-outs. (3) quick snap-in connectors for quick and reliable line voltage connections. Integral mounting facilitates direct mounting to building structure or mounting frame.
Mounting
Recessed, no housing required
Construction
Size
4"