G2R5927120W has been discontinued. You have been redirected to its new replacement, G2
Return to G2R5927120W
  • L5 color temperatures in 1 SKU (2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K)
  • Deep regress remote driver downlight
  • No recessed housing or J-box required
  • New construction or retrofit applications
  • Spring loaded retention clips
View Technical Specs
Performance
Watts 6W
Color Temp 2700/3000/3500/4000/5000K
Lumens 400 lm
Efficacy 66.7
Color Accuracy 90 CRI
L70 Lifespan
Type Constant Current
120V 0.05A
208V
240V
277V
Input Watts 6W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 0.5 lbs
Technical Specifications
Performance
Product Type
Recessed Gimbal Downlight
Description
Remote driver downlights are great for new construction and retrofit applications. Downlights provide small-aperture aesthetic, available in recessed, deep recessed and gimbal models in 2", 3", and 4" sizes.
Wattage Equivalency
50W incandescent
Input Wattage
6W
Lumens
2700K @ 373lm; 3000K @ 411lm; 3500K @ 434lm; 4000K @ 443lm; 5000K @ 433lm
Efficacy
2700K @ 62lm/W; 3000K @ 70lm/W: 3500K @ 76lm/W; 4000K @ 77lm/W; 5000K @ 72lm/W
L70 Lifespan
50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results
Electrical
Driver
Constant Current, Class 2, 60 Hz, 120V 0.05A
THD
≤25%
Power Factor
≥0.9
Dimmable
Input Voltage
120V
Operating Frequency
60 Hz
Input Current @ 120V (mA)
47mA
Operating Temperature
-13°F to 104°F (-25°C to 40°C)
MBCP
785
Flicker
≤30%
Tilt
30°
LED Characteristics
Beam Angle
38°±5°
Color Temperature
Field adjustable via dip switch 2700/3000/3500/4000/5000K
Color Accuracy (CRI)
>90 CRI
R9 Value
High color performance with R9 greater than or equal to 50
Color Consistency
4-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color Stability
Color Uniformity
Installation
Mounting
Recessed, no housing required
Construction
Size
2"